Polskie Stronnictwo Ludowe

Z RPedia
Logo PSL

Polskie Stronnictwo Ludowe - (PSL) – polska partia polityczna, powstała 5 maja 1990[1] z połączenia PSL „Odrodzenie” (będącego kontynuacją Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego) oraz wilanowskiego PSL. Funkcję przewodniczącego partii pełnili kolejno: Roman Bartoszcz, Waldemar Pawlak, Jarosław Kalinowski, Janusz Wojciechowski oraz Janusz Piechociński. Obecnym szefem ugrupowania jest Władysław Kosiniak-Kamysz.[2]

W 1992 r. premierem został Waldemar Pawlak, który objął urząd po Janie Olszewskim. Szefowi „Ludowców” nie udało się utworzyć rządu, co skutkowało rozpisaniem nowych wyborów. PSL było w nich drugą siłą z ponad 15 proc. poparciem. Po utworzeniu koalicji z SLD, Waldemar Pawlak ponownie został szefem rządu.Przedstawiciele PSL kilkukrotnie współtworzyli koalicję rządzącą, w latach 1993–1997 z Sojuszem Lewicy Demokratycznej (SLD), w okresie 2001–2003 z SLD i Unią Pracy (UP), natomiast w latach 2007–2015 z Platformą Obywatelską (PO).Po wyborach w 2007 roku, które zakończyły się zwycięstwem Platformy Obywatelskiej, PSL tworzyło koalicję rządzącą z partią Donalda Tuska aż do 2015 roku. „Ludowcy” otrzymali stanowisko wicepremiera i ministra gospodarki (Waldemar Pawlak), ministra rolnictwa i rozwoju wsi (Marek Sawicki) oraz stanowisko ministra pracy i polityki społecznej (Jolanta Fedak).

Waldemar Pawlak, który przez wiele lat pełnił funkcję prezesa „Ludowców”, był również dwukrotnie Prezesem Rady Ministrów (1992 oraz w okresie 1993–1995). PSL ma również swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim, gdzie jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej. Symbolem PSL jest czterolistna koniczyna.

Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga[3][edytuj | edytuj kod]

Podsumowaliśmy wybory. Podziękowaliśmy i jeszcze raz dziękujemy wszystkim naszym wyborcom, którzy oddali na nas głos i wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu. Potwierdziliśmy chęć współpracy parlamentarnej z Polską 2050, kontynuowanie Trzeciej Drogi – to jest dla nas jedna z bardzo ważnych uchwał przyjętych wczoraj na Radzie Naczelnej, oraz uchwała o tym, że chcemy tworzyć koalicję rządową razem z Koalicją Obywatelską i Lewicą, czyli partiami paktu senackiego" - podsumował spotkanie w niedzielę w Wierzchosławicach Władysław Kosiniak-Kamysz.[4] Liderzy PSL, PL2050, KO i Lewicy podpisali wspólną umowę koalicyjną[5]. Weszli do Trzeciego rządu Donalda Tuska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]