Jerzy Buzek

Z RPedia
Jerzy Buzek

Jerzy Karol Buzek – polski polityk i inżynier, profesor nauk technicznych. W latach 1997–2001 Prezes Rady Ministrów, w latach 2009–2012 przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Urodził się 3 lipca 1940 roku w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Jest doktorem honoris causa 14 uniwersytetów, honorowym obywatelem kilkunastu miast. Nagrodzony Orderem Orła Białego. Uhonorowany został wieloma odznaczeniami polskimi i zagranicznymi. Mąż Ludgardy Buzek i ojciec aktorki Agaty Buzek.

Według katalogów IPN, 27 sierpnia 1986 r. Buzek został zarejestrowany przez wywiad w kategorii "zabezpieczenie" - co oznacza, że wywiad wiedziałby o kontaktach zagranicznych Buzka. Zdjęty z ewidencji w październiku 1989 r. - powodem jest według IPN "rezygnacja". Instytut przytacza, że Rzecznik Interesu Publicznego (Bogusław Nizieński) nie uwzględnił wniosku b. posłów KPN Adama Słomki i Tomasza Karwowskiego o wystąpienie do sądu z wnioskiem o lustrację ówczesnego premiera Buzka. 2 września 1999 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie Rzecznika Interesu Publicznego o odmowie wystąpienia z takim wnioskiem.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Zaprzysiężenie rządu Jerzego Buzka odbyło się 31 października 1997 r. Funkcję premiera sprawował przez pełną kadencję, do 19.10.2001 r.[1] Wprowadził Polskę do NATO i negocjował warunki przyjęcia Polski do Unii Europejskiej. Koalicyjny rząd Jerzego Buzka zainicjował i przeprowadził reformy: samorządową, reformę systemu emerytalnego, służby zdrowia, oświaty oraz górnictwa. Przeciwnicy polityczni skandowali "Buzek-łobuzek!" i wypominali mu wprowadzenie bolesnych społecznie reform. Przez długi czas jego gabinet był uważany za jeden z najgorszych w historii III RP. A jego klęska była równoznaczna z ostatecznym upadkiem tzw. obozu posierpniowego. Trudno o większą polityczną porażkę. W styczniu 1999 roku został przewodniczącym partii Ruch Społeczny AWS. Przegrane jesienią 2001 r. przez AWS wybory parlamentarne spowodowały wycofanie się Jerzego Buzka z czynnej polityki .W 2004 roku wygrał wybory na posła do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Platforma Obywatelska.[2] Mandat eurodeputowanego Jerzy Buzek otrzymał ponownie w wyborach do VII (od 2009 roku) i VIII (od 2014 roku) kadencji PE. Jerzego Buzka wybrano też na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – sprawował ten urząd od 14 lipca 2009 roku do 17 stycznia 2012 roku, kiedy to zastąpił go Martin Schulz. Jerzy Buzek otrzymał Order Orła Białego w 2012 roku, a od 2013 roku należał do Kapituły Orderu Orła Białego, z której odszedł w 2016 roku, podczas prezydentury Andrzeja Dudy.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Do wykorzystania w haśle[edytuj | edytuj kod]

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Granica-wolnosci-slowa-n253.html

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/152075,buzek-zobaczyl-goly-tylek-skiby.html

https://www.youtube.com/watch?v=fppzQkoeJiM&