Edytujesz Komisja sejmowa ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie opublikuj zmiany, jeśli na pewno chcesz wycofać edycję.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 11: Linia 11:


== Sejm odwołał 3 członków komisji reprywatyzacyjnej ==
== Sejm odwołał 3 członków komisji reprywatyzacyjnej ==
Sejm podjął 12.04.2024 r. decyzję o odwołaniu trzech członków komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Chodzi o Łukasza Kondradko, Wiktora Klimiuka, Jana Mosińskiego. Na środowej sejmowej komisji opiniowany był jeszcze wniosek dotyczący Adama Zielińskiego, ten jednak już 10 kwietnia sam złożył rezygnację z zasiadania w komisji. Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w składzie komisji został jedynie były poseł, obecny burmistrz dzielnicy Pragi Północ i w nadchodzącej kadencji radny sejmiku województwa mazowieckiego, Paweł Lisiecki. -''Komisja reprywatyzacyjna była przykładem jak można działać ponad podziałami na rzecz państwa, miasta oraz jego mieszkańców. Przez 6 lat działalności odzyskała dla miasta warte wiele milionów nieruchomości, skierowała do sądu szereg oskarżeń, zainspirowała sądy do wykluczenia z obrotu roszczeniami czyścicieli kamienic i handlarzy roszczeniami. Przyznała poszkodowanym dziką reprywatyzacją odszkodowania. Zrobiła więcej niż jakąkolwiek inna komisja i mało jest przykładów tak państwotwórczej pracy. Nawet sądy i władze Warszawy z czasem przyznały rację komisji i zaczęły z nią współpracować. Niestety od pół roku a konkretnie od przejęcia jej przez PO komisja nie działa a jej spotkania nie odbywają się. Trudno dzisiejsze głosowania odczytać inaczej niż kolejny krok w celu rozmontowania komisji reprywatyzacyjnej i wyciszenia tematu reprywatyzacji. Jestem dumny, że mogłem być członkiem jej prac i szkoda że w koalicji rządzącej partykularny interes zwyciężył z dobrem publiczny.''<ref>https://informator-stolicy.pl/artykul/sejm-odwolal-3-czlonkow-komisji-reprywatyzacyjnej</ref> Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska zarzuciła byłemu ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze, że nic nie zrobił, by wyjaśnić tajemniczą śmierć Brzeskiej. Tak samo jak komisja ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich pod przewodnictwem Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego tych członków trzeba odwołać. Komisja będzie pracowała dalej i teraz będzie skuteczna — oznajmiła Żukowska.Na słowa te zareagował poseł Sebastian Kaleta, który stwierdził, że to prokurator Dariusz Korneluk, który teraz jest szefem Prokuratury Krajowej, nic nie zrobił, gdy zamordowano Jolantę Brzeską, a był wtedy warszawskim prokuratorem. Śmierć Jolanty Brzeskiej to jest hańba polskiego państwa rządzonego przez prokuraturę, którą dzisiaj nadzoruje prokurator, który wówczas był liderem warszawskiej prokuratury. Pani powinna zwrócić się do pana Bodnara, dlaczego takich ludzi teraz winduje na piedestał, bo pan prokurator Korneluk właśnie kierował warszawską prokuraturą, kiedy zamordowano Jolantę Brzeską— zwrócił się do Zukowskiej Kaleta.<ref>https://wpolityce.pl/polityka/688368-zmiany-w-komisji-weryfikacyjnej-to-decyzja-polityczna</ref>
Sejm podjął 12.04.2024 r. decyzję o odwołaniu trzech członków komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Chodzi o Łukasza Kondradko, Wiktora Klimiuka, Jana Mosińskiego. Na środowej sejmowej komisji opiniowany był jeszcze wniosek dotyczący Adama Zielińskiego, ten jednak już 10 kwietnia sam złożył rezygnację z zasiadania w komisji. Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w składzie komisji został jedynie były poseł, obecny burmistrz dzielnicy Pragi Północ i w nadchodzącej kadencji radny sejmiku województwa mazowieckiego, Paweł Lisiecki. -''Komisja reprywatyzacyjna była przykładem jak można działać ponad podziałami na rzecz państwa, miasta oraz jego mieszkańców. Przez 6 lat działalności odzyskała dla miasta warte wiele milionów nieruchomości, skierowała do sądu szereg oskarżeń, zainspirowała sądy do wykluczenia z obrotu roszczeniami czyścicieli kamienic i handlarzy roszczeniami. Przyznała poszkodowanym dziką reprywatyzacją odszkodowania. Zrobiła więcej niż jakąkolwiek inna komisja i mało jest przykładów tak państwotwórczej pracy. Nawet sądy i władze Warszawy z czasem przyznały rację komisji i zaczęły z nią współpracować. Niestety od pół roku a konkretnie od przejęcia jej przez PO komisja nie działa a jej spotkania nie odbywają się. Trudno dzisiejsze głosowania odczytać inaczej niż kolejny krok w celu rozmontowania komisji reprywatyzacyjnej i wyciszenia tematu reprywatyzacji. Jestem dumny, że mogłem być członkiem jej prac i szkoda że w koalicji rządzącej partykularny interes zwyciężył z dobrem publiczny.''<ref>https://informator-stolicy.pl/artykul/sejm-odwolal-3-czlonkow-komisji-reprywatyzacyjnej</ref>


== Przypisy ==
== Przypisy ==
Wkład na RPedia jest udostępniany na licencji Creative Commons – za podaniem autora (szczegóły w RPedia:Prawa autorskie). Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej, lub kompatybilnych. PROSIMY NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

Edycja strony jest możliwa po udzieleniu odpowiedzi na poniższe pytanie (więcej informacji)

Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)