Edytujesz Komisja śledcza ds. Pegasusa

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie opublikuj zmiany, jeśli na pewno chcesz wycofać edycję.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 16: Linia 16:


== System w posiadaniu CBA. Jak działał Pegasus? ==
== System w posiadaniu CBA. Jak działał Pegasus? ==
System, który mógł włamywać się do szyfrowanych komunikatorów, to zaledwie dwa komputery ulokowane w centrali CBA w Warszawie, w najbardziej chronionym pomieszczeniu w całym budynku. Pegasus obrósł wieloma fałszywymi mitami, jak chociażby ten, że może zmieniać treści zawarte w inwigilowanym telefonie. System działał na zasadzie trybu "read only" - wyłącznie odczytywania zawartości np. telefonu" - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej". Według gazety, program miał zablokowaną funkcję pobierania z telefonu zdjęć i filmów z galerii jako "zbyt daleko sięgającą w prywatność". "Można było zobaczyć listę takich plików, ale nie można było pobrać ich na serwery. Sąd, który wydawał zgodę na kontrolę operacyjną, wiedział, że CBA zamierza włamać się do komunikatorów internetowych - bo takie uzasadnienie wpisywano w każdym wniosku z wykorzystaniem Pegasusa" - podaje "Rz".<ref>https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/system-w-posiadaniu-cba-jak-dzialal-pegasus,812473.html</ref><ref>https://www.radiomaryja.pl/informacje/agenci-cba-wykorzystanie-i-zastosowanie-pegasusa-odbywalo-sie-zawsze-zgodnie-z-prawem/</ref>
System, który mógł włamywać się do szyfrowanych komunikatorów, to zaledwie dwa komputery ulokowane w centrali CBA w Warszawie, w najbardziej chronionym pomieszczeniu w całym budynku. Pegasus obrósł wieloma fałszywymi mitami, jak chociażby ten, że może zmieniać treści zawarte w inwigilowanym telefonie. System działał na zasadzie trybu "read only" - wyłącznie odczytywania zawartości np. telefonu" - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej". Według gazety, program miał zablokowaną funkcję pobierania z telefonu zdjęć i filmów z galerii jako "zbyt daleko sięgającą w prywatność". "Można było zobaczyć listę takich plików, ale nie można było pobrać ich na serwery. Sąd, który wydawał zgodę na kontrolę operacyjną, wiedział, że CBA zamierza włamać się do komunikatorów internetowych - bo takie uzasadnienie wpisywano w każdym wniosku z wykorzystaniem Pegasusa" - podaje "Rz".<ref>https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/system-w-posiadaniu-cba-jak-dzialal-pegasus,812473.html</ref>


== Komisja śledcza ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa ==
== Komisja śledcza ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa ==
Wkład na RPedia jest udostępniany na licencji Creative Commons – za podaniem autora (szczegóły w RPedia:Prawa autorskie). Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej, lub kompatybilnych. PROSIMY NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

Edycja strony jest możliwa po udzieleniu odpowiedzi na poniższe pytanie (więcej informacji)

Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)