Edytujesz Jerzy Buzek

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie opublikuj zmiany, jeśli na pewno chcesz wycofać edycję.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Jerzy Buzek (AWS).jpg|mały|Jerzy Buzek]]
[[Plik:Jerzy Buzek (AWS).jpg|mały|Jerzy Buzek]]
'''Jerzy Karol Buzek''' – polski polityk i inżynier, profesor nauk technicznych. W latach 1997–2001 Prezes Rady Ministrów, w latach 2009–2012 przewodniczący [[Parlament Europejski|Parlamentu Europejskiego]]. Urodził się 3 lipca 1940 roku w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Jest doktorem honoris causa 14 uniwersytetów, honorowym obywatelem kilkunastu miast. Nagrodzony Orderem Orła Białego. Uhonorowany został wieloma odznaczeniami polskimi i zagranicznymi. Mąż Ludgardy Buzek i ojciec aktorki Agaty Buzek.   
Jerzy Karol Buzek – polski polityk i inżynier, profesor nauk technicznych. W latach 1997–2001 Prezes Rady Ministrów, w latach 2009–2012 przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Urodził się 3 lipca 1940 roku w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Jest doktorem honoris causa 14 uniwersytetów, honorowym obywatelem kilkunastu miast. Nagrodzony Orderem Orła Białego. Uhonorowany został wieloma odznaczeniami polskimi i zagranicznymi. Mąż Ludgardy Buzek i ojciec aktorki Agaty Buzek.   


Według katalogów [[Instytut Pamięci Narodowej|IPN]], 27 sierpnia 1986 r. Buzek został zarejestrowany przez wywiad w kategorii "zabezpieczenie" - co oznacza, że wywiad wiedziałby o kontaktach zagranicznych Buzka. Zdjęty z ewidencji w październiku 1989 r. - powodem jest według IPN "rezygnacja". Instytut przytacza, że Rzecznik Interesu Publicznego (Bogusław Nizieński) nie uwzględnił wniosku b. posłów KPN [[Adam Słomka|Adama Słomki]] i Tomasza Karwowskiego o wystąpienie do sądu z wnioskiem o lustrację ówczesnego premiera Buzka. 2 września 1999 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie Rzecznika Interesu Publicznego o odmowie wystąpienia z takim wnioskiem.  
Według katalogów IPN, 27 sierpnia 1986 r. Buzek został zarejestrowany przez wywiad w kategorii "zabezpieczenie" - co oznacza, że wywiad wiedziałby o kontaktach zagranicznych Buzka. Zdjęty z ewidencji w październiku 1989 r. - powodem jest według IPN "rezygnacja". Instytut przytacza, że Rzecznik Interesu Publicznego (Bogusław Nizieński) nie uwzględnił wniosku b. posłów KPN Adama Słomki i Tomasza Karwowskiego o wystąpienie do sądu z wnioskiem o lustrację ówczesnego premiera Buzka. 2 września 1999 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie Rzecznika Interesu Publicznego o odmowie wystąpienia z takim wnioskiem.  


== Kariera polityczna ==
== Kariera polityczna ==
Zaprzysiężenie [[Rząd Jerzego Buzka|rządu Jerzego Buzka]] odbyło się 31 października 1997 r. Funkcję premiera sprawował przez pełną kadencję, do 19.10.2001 r.<ref>https://pl.wikipedia.org/wiki/Rz%C4%85d_Jerzego_Buzka</ref> Wprowadził Polskę do NATO i negocjował warunki przyjęcia Polski do [[Unia Europejska|Unii Europejskiej]]. Koalicyjny rząd Jerzego Buzka zainicjował i przeprowadził reformy: samorządową, reformę systemu emerytalnego, służby zdrowia, oświaty oraz górnictwa. Przeciwnicy polityczni skandowali "Buzek-łobuzek!" i wypominali mu wprowadzenie bolesnych społecznie reform. Przez długi czas jego gabinet był uważany za jeden z najgorszych w historii III RP. A jego klęska była równoznaczna z ostatecznym upadkiem tzw. [[Obóz posierpniowy|obozu posierpniowego]]. Trudno o większą polityczną porażkę. W styczniu 1999 roku został przewodniczącym partii [[Ruch Społeczny AWS]]. Przegrane jesienią 2001 r. przez AWS wybory parlamentarne spowodowały wycofanie się Jerzego Buzka z czynnej polityki .W 2004 roku wygrał wybory na posła do [[Parlament Europejski|Parlamentu Europejskiego]] z ramienia partii [[Platforma Obywatelska]].<ref>https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/155148,jerzy-buzek-reaktywacja-kto-nastepny.html</ref> Mandat eurodeputowanego Jerzy Buzek otrzymał ponownie w wyborach do VII (od 2009 roku) i VIII (od 2014 roku) kadencji PE. Jerzego Buzka wybrano też na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – sprawował ten urząd od 14 lipca 2009 roku do 17 stycznia 2012 roku, kiedy to zastąpił go Martin Schulz. Jerzy Buzek otrzymał Order Orła Białego w 2012 roku, a od 2013 roku należał do Kapituły Orderu Orła Białego, z której odszedł w 2016 roku, podczas prezydentury [[Andrzej Duda|Andrzeja Dudy]].<ref>https://wiadomosci.wp.pl/jerzy-buzek-6143445851535489c</ref>
Zaprzysiężenie rządu Jerzego Buzka odbyło się 31 października 1997 r. Funkcję premiera sprawował przez pełną kadencję, do 19.10.2001 r.<ref>https://pl.wikipedia.org/wiki/Rz%C4%85d_Jerzego_Buzka</ref> Wprowadził Polskę do NATO i negocjował warunki przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.Koalicyjny rząd Jerzego Buzka zainicjował i przeprowadził reformy: samorządową, reformę systemu emerytalnego, służby zdrowia, oświaty oraz górnictwa. Przeciwnicy polityczni skandowali "Buzek-łobuzek!" i wypominali mu wprowadzenie bolesnych społecznie reform. Przez długi czas jego gabinet był uważany za jeden z najgorszych w historii III RP. A jego klęska była równoznaczna z ostatecznym upadkiem tzw. obozu posierpniowego. Trudno o większą polityczną porażkę. W styczniu 1999 roku został przewodniczącym partii Ruch Społeczny AWS. Przegrane jesienią 2001 r. przez AWS wybory parlamentarne spowodowały wycofanie się Jerzego Buzka z czynnej polityki .W 2004 roku wygrał wybory na posła do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Platforma Obywatelska. <ref>https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/155148,jerzy-buzek-reaktywacja-kto-nastepny.html</ref>Mandat eurodeputowanego Jerzy Buzek otrzymał ponownie w wyborach do VII (od 2009 roku) i VIII (od 2014 roku) kadencji PE. Jerzego Buzka wybrano też na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – sprawował ten urząd od 14 lipca 2009 roku do 17 stycznia 2012 roku, kiedy to zastąpił go Martin Schulz. Jerzy Buzek otrzymał Order Orła Białego w 2012 roku, a od 2013 roku należał do Kapituły Orderu Orła Białego, z której odszedł w 2016 roku, podczas prezydentury Andrzeja Dudy.<ref>https://wiadomosci.wp.pl/jerzy-buzek-6143445851535489c</ref>


== Przypisy ==
== Przypisy ==
<references />


== Do wykorzystania w haśle ==
== Do wykorzystania w haśle ==
Wkład na RPedia jest udostępniany na licencji Creative Commons – za podaniem autora (szczegóły w RPedia:Prawa autorskie). Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej, lub kompatybilnych. PROSIMY NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

Edycja strony jest możliwa po udzieleniu odpowiedzi na poniższe pytanie (więcej informacji)

Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)