Zobowiązanie Krakowskie

Z RPedia
Zrzut ekranu z oryginalnego dokumentu ze strony Platforma.org
Platforma Obywatelska - 18 maja 2003

Zobowiązanie Krakowskie - dokument przyjęty przez Platformę Obywatelską 18 maja 2003 r. zawierający deklarację ideową, odwołującą się do wartości patriotycznych, konserwatywno-liberalnych, republikańskich i chrześcijańsko demokratycznych.[1][2][3][4]

W maju 2023 r. obchodziliśmy dwudziestą rocznicę przyjęcia tego założycielskiego dokumentu Platformy Obywatelskiej. Po dwóch dekadach można zauważyć, że Platforma Obywatelska w sposób znaczący odbiegła od swoich idei założycielskich, a w pewnym zakresie jest zaprzeczeniem określonych przez siebie w 2003 r. wartości.[5][6] Już znacznie wcześniej - bo 26 stycznia 2013 r. Janusz Palikot, były członek Platformy Obywatelskiej, w swojej publikacji na portalu NaTemat napisał: Platforma Kłamstwa. Najbardziej znane cytaty z wypowiedzi Donalda Tuska oraz fragment deklaracji programowej.[7]

Pełna treść dokumentu[edytuj | edytuj kod]

Klub Poselski Platformy Obywatelskiej zebrany w dniu 18 maja 2003 w Krakowie pragnie zamanifestować w dawnej stolicy Polski swoją wolę i wiarę we wprowadzenie naszej Ojczyzny do Unii Europejskiej. Traktujemy ten akt jako wypełnienie patriotycznego testamentu polskich powstańców, legionistów, AK-owców i ludzi Solidarności, jako dokończenie wielowiekowego procesu prowadzącego Polskę ku jedności z chrześcijańskimi Narodami Zachodniej Europy.

Zarazem my – ludzie Platformy Obywatelskiej zobowiązujemy się publicznie, że od pierwszego dnia polskiej obecności w Unii Europejskiej będziemy z determinacją walczyć o wypełnienie najważniejszych polskich interesów państwowych i narodowych w Europie.

1. Będziemy walczyć o pełne prawa w Europie dla polskiej tożsamości narodowej, o obecność polskiego języka i równoprawne traktowanie Polski i Polaków przez inne narody Europy.

2. Będziemy zabiegać o rozwój i obecność w Europie polskiej kultury i literatury, polskich książek i dziel polskich twórców.

3. Będziemy bronić praw religii, rodziny i tradycyjnego obyczaju, bo tych wartości szczególnie potrzebuje współczesna Europa.

4. Będziemy walczyć o interesy gospodarcze polskich przedsiębiorców, polskich przedsiębiorców, polskich pracowników i polskich rolników, o ich prawo do rozwoju i ekspansji na zagranicznych rynkach.

5. Będziemy zabiegać o polityczną i gospodarczą atlantycką solidarność zjednoczonej Europy i Ameryki, bo tylko w tej solidarności upatrujemy najgłębszych korzeni cywilizacyjnej potęgi całego Zachodu

U podnóża Wawelu, gdzie złożone są szczątki naszych królów i wieszczów – przysięgamy wszystkim Polakom, że od tych zasad nigdy nie odstąpimy.

Podobne dokumenty[edytuj | edytuj kod]

Podobne deklaracje i idee były zawarte w innych dokumentach Platformy Obywatelskiej:

  • w Deklaracji ideowej przyjętej przez Klub Poselski Platforma Obywatelska 21 grudnia 2001 r.[8][9]
  • programie wyborczym z 2007 roku[8]
  • „Państwa dla obywateli. Planu rządzenia 2005-2009”, dokumentu programowego przygotowanego przez ekspertów pod kierownictwem Stefana Kawalca na potrzeby planowanego rządu PO-PiS.[10]

Pliki[edytuj | edytuj kod]

Plik:Zobowiazanie krakowskie PO.doc

https://web.archive.org/web/20050302094513/http://www.platforma.org/download/dokumenty/Zobowiazanie_krakowskie_PO.doc

Przypisy[edytuj | edytuj kod]