Koalicja Obywatelska

Z RPedia

Koalicja Obywatelska (KO) – koalicja wyborcza Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych. Powołana przed wyborami samorządowymi w 2018 jako koalicja PO i Nowoczesnej (komitet nosił wówczas nazwę Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska). Następnie poszerzona o iPL oraz Zielonych i w różnych formach kontynuowana (na wybory parlamentarne w 2019 i 2023 komitet przyjął nazwę Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni, z koalicją wiązały się też inne ugrupowania (m.in. RS Agrounia Tak).[1]

Koalicja Obywatelska - program i obietnice wyborcze[edytuj | edytuj kod]

Koalicja Obywatelska jest koalicją ugrupowań, która po raz pierwszy została powołana przed wyborami samorządowymi w 2018. Ówczesne porozumienie zostało zawarte pomiędzy Platformą Obywatelską i Nowoczesną. Koalicja była kontynuowana i poszerzona o kolejne ugrupowania, w tym Inicjatywę Polską i Zielonych. Ugrupowania, jako wspólna siła polityczna walczyły w wyborach parlamentarnych w 2019 roku oraz zapowiedziały wspólny start w wyborach w 2023 r.

Koalicja Obywatelska – 2018[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy Koalicja Obywatelska oficjalnie zaczął funkcjonować 7 marca 2018 roku, kiedy ówcześni liderzy dwóch partii, Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej i Katarzyna Anna Lubnauer z Nowoczesnej podpisali porozumienie, które obowiązywało na czas wyborów samorządowych 2018.

14 kwietnia 2018 roku sojusz przyjął nazwę KO – Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Przez media komitet wyborczy często jest określany jako Zjednoczona Opozycja. Obie partie nie stworzyły oddzielnych komitetów wyborczych.

We wrześniu 2018 roku do KO dołączyło stowarzyszenie Inicjatywa Polska kierowane przez Barbarę Nowacką oraz Krajowa Partia Emerytów i Rencistów.

Ponadto do Koalicji Obywatelskiej dołączyły w poszczególnych miastach inne polityczne ugrupowania – Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Unia Pracy i Unia Europejskich Demokratów. W wyborach do sejmików Koalicja Obywatelska uzyskała 26,97% głosów (drugi wynik po Prawie i Sprawiedliwości), zdobywając 194 mandaty i uzyskując je we wszystkich województwach. Najlepszy wynik uzyskała w 7 województwach, a większość mandatów w sejmiku pomorskim. W I turze 11 kandydatów komitetów KO wygrało wybory na prezydentów miast. Wśród nich był również Rafał Trzaskowski, który został wybrany na prezydenta Warszawy. Do II tury przeszło 15 kandydatów KO, a 8 z nich odniosło zwycięstwa (kandydaci komitetu KO wygrali wybory na prezydentów miast 19 przypadkach). We wszystkich sejmikach zostały powołane kluby KO, a w połowie województw Koalicja Obywatelska zawarła z Polskim Stronnictwem Ludowym i Sojuszem Lewicy Demokratycznej koalicje rządzące (przedstawiciele PO uzyskali miejsca we wszystkich zarządach tych województw, w tym 6 stanowisk marszałków, na Nowoczesna zyskała jedno miejsce w zarządzie województwa pomorskiego). Klub poselski Nowoczesnej 5 grudnia 2018 postanowił, aby wspólny klub KO nie powstał w parlamencie. Wskutek tej decyzji 7 z 21 posłów Nowoczesnej postanowiło przejść do klub parlamentarnego PO, który przyjął nazwę „Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska”.

Koalicja Obywatelska – program 2018[edytuj | edytuj kod]

Program Koalicji Obywatelskiej na wybory samorządowe 2018 nosił nazwę "6 kroków do przyszłości". Głównym założeniem KO było ograniczenie funkcji wojewody na rzecz władzy samorządowej. Samorządy zyskałyby pełnię władzy w regionie, a obywatele mieliby realny wpływ na ich wybór i podejmowane decyzje. Tym samym zostaną zwiększone dochody własne poszczególnych jednostek (gmin, powiatów, województw). Z tym wiąże się również zmaksymalizowany udział mieszkańców w zarządzaniu.

Koalicja Obywatelska – kandydaci w wyborach 2018[edytuj | edytuj kod]

Koalicja Obywatelska w wyborach samorządowych 2018 wystawiła kandydatów w poszczególnych województwach. W mieście stołecznym Warszawa o prezydenturę starał się Rafał Kazimierz Trzaskowski, którego głównym rywalem był Patryk Jaki z partii Prawo i Sprawiedliwość.

Koalicja Obywatelska – 2019[edytuj | edytuj kod]

Koalicja Obywatelska nie została powołana na wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku, ale zarówno PO, jaki Nowoczesna wraz z innymi partiami weszły w skład szerszej Koalicji Europejskiej. Koalicja Europejska, której współtwórcami były wówczas PO, PSL, SLD, Nowoczesna oraz Zieloni, została zawiązana 1 lutego 2019 na wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. PO obsadziła na jej listach większość, bo aż 77 miejsc, a jej przedstawiciele uzyskali 14 mandatów z 22 do KE. Nowoczesna wystawiła 8 kandydatów, jednak nie zdobyli oni mandatów eurodeputowanych. Chęć powołania wspólnego klubu parlamentarnego i zamiar wspólnego startu w wyborach parlamentarnych w 2019 zadeklarowano 8 czerwca 2019. Miało to miejsce podczas posiedzenia rad krajowych wchodzących w skład KO partii Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej. Pięć dni później 12 z 14 posłów, którzy należeli wówczas do Nowoczesnej, przystąpiło do klubu PO-KO. Na Forum Programowych Koalicji Obywatelskiej zorganizowanym w dniach 12-13 lipca 2019, ówczesny przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna zaprezentował tzw. plan uzdrowienia Polski.

9 sierpnia 2019 roku na czas wyborów parlamentarnych do koalicji przyłączyło się środowisko tworzące Ruch Autonomii Śląska oraz Śląską Partię Regionalną. Trzy dni później Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała koalicję na wybory parlamentarne jako Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni. W wyborach do Sejmu w 2019 roku Koalicja Obywatelska zajęła 2. miejsce, uzyskując 27,4 proc. głosów, co pozwoliło na uzyskanie 134 mandatów poselskich. W wyborach do Senatu zostało wybranych 43 kandydatów KO.

Koalicja Obywatelska 2023. Ponowne zawiązanie paktu[edytuj | edytuj kod]

Koalicję zawiązano również przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku, zaplanowanymi na 15 października. Jej członkowie wystawili wspólnych kandydatów do Sejmu i Senatu, a także przedstawili wspólny program wyborczy. 16 sierpnia 2023 roku ogłoszony został natomiast start kandydatów Agrounii z list wyborczych KO, a dzień później do koalicji dołączyło kilku polityków dotychczas reprezentujących inne ugrupowania.

Koalicja Obywatelska w wyborach 2023. Kandydaci[edytuj | edytuj kod]

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni wystawi kandydatów na posłów we wszystkich 41 okręgach wyborczych. Koalicja jest również jedną ze stron Paktu Senackiego, zakładającego wspólny start kandydatów do Senatu z list Platformy Obywatelskiej, Nowej Lewicy, Polski 2050 oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Koalicja Obywatelska 2023. Program na wybory[edytuj | edytuj kod]

Program KO na wybory parlamentarne został zaprezentowany w czasie konwencji odbywającej się w Tarnowie 9 września 2023 roku. Postulaty zebrano w stu punktach, zatytułowanych "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów". Wśród nich znalazły się propozycje dotyczące edukacji, kultury, podatków i finansów, mieszkalnictwa, polityki zewnętrznej i wewnętrznej czy służby zdrowia.

Koalicja Obywatelska - program i obietnice wyborcze[2][3][4][5][6]

Główna siedziba ul. Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
Rok założenia 2018
Lider Donald Tusk

Borys Budka

Barbara Nowacka

Ideologie - liberalizm;

- feminizm;

- proeuropeizm

Ważniejsi członkowie Donald Tusk, Borys Budka, Adam Szłapka, Barbara Nowacka, Przemysław Słowik, Urszula Zielińska

Przypisy[edytuj | edytuj kod]