Jan Hartman

Z RPedia
Jan Hartman

Filozof i bioetyk, profesor nauk humanistycznych, publicysta, także wykładowca akademicki. Urodził się 18 marca 1967 r. we Wrocławiu. Jego ojcem był Stanisław Hartman (1914–1992), pochodzący z warszawskiego rodu Kramsztyków[1] znany matematyk, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Matka, Krystyna Hartman (ur. 1939) jest doktorem matematyki; po swojej matce wywodzi się z chasydzkich Żydów z Sieniawy. Hartman ukończył XIV LO we Wrocławiu (matura 1985), po czym przeniósł się do Lublina, gdzie studiował na KUL (magisterium 1990). Następnie mieszkał w Krakowie, cały czas pracując na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktoryzował się tamże w 1995 r. a habilitował w 2001 r. W 2008 r. uzyskał tytuł profesora.

Jest założycielem (1989) i redaktorem naczelnym czasopisma filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego „Principia” oraz autorem licznych publikacji książkowych z zakresu filozofii.

Sprawuje m.in. funkcje przewodniczącego Rady Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa na Wydziale Ochrony Zdrowia CM UJ, członka Komitetu Nauk Filozoficznych Polskiej Akademii Nauk oraz wiceprezesa Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Akademickiego.

Jan Hartman jest jednym z założycieli reaktywowanej w 2007 roku żydowskiej loży B’nai B’rith Polska, której członkiem może zostać osoba fizyczna, która ma i deklaruje tożsamość żydowską, świecką bądź religijną, opartą na pochodzeniu żydowskim (z ojca lub matki) lub na konwersji na judaizm.B’nai B’rith – loża Polin przerwała swą działalność 70 lat temu, gdy dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z 22 listopada 1938 r. rozwiązano wszystkie organizacje masońskie w Polsce.

Portal www.jewish.org.pl podaje nieco szczegółów o celach i władzach loży Polin: “Stowarzyszenie B’nai B’rith - „Synowie Przymierza” jest najstarszą żydowską organizacją międzynarodową. Obecnie B’nai B’rith liczy około 80 000 członków w 58 krajach. Podstawową jednostką B’nai B’rith jest loża.”

9 września 2007 roku przy okazji otwarcia nowej loży B’nai B’rith w Polsce odbyło się spotkanie z udziałem ambasadora USA w Warszawie Victora Asha i prezesa Moishe Smitha. Nakreślono tam główne zadania tej organizacji w Polsce związane z ustawodawstwem dotyczącym zwrotu mienia żydowskiego oraz "kwestie" związane z Radiem Maryja.

Deklaruje się jako wojujący ateista i agnostyk. Czynnie uczestniczy w organizacjach antychrześcijańskich marszy w Polsce. Działacz lewicowy. Był członkiem Unii Wolności, a także członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego jako kandydata na urząd prezydenta RP w 2010 w przedterminowych wyborach. W wyborach parlamentarnych w 2011 był bezpartyjnym kandydatem do Sejmu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (nie uzyskał mandatu) Prof. Jan Hartman został wykreślony z rejestru członków Twojego Ruchu. Powodem jego publikacja dot. kazirodztwa - poinformowało biuro prasowe TR. na swoim blogu w tygodniku "Polityka" napisał, że chce dyskusji o związkach kazirodczych. Nawiązując do propozycji niemieckiej Rady Etyki, by odstąpić od karania kontaktów seksualnych między dorosłym rodzeństwem, ocenił, że upada właśnie najsilniejsze tabu ziemskiego globu.

Marcin Meller: Chrońcie ateizm przed Hartmanem! :Specjalnie przywołuję tu mowę ultratolerancji w wykonaniu Palikota, bo to jedna i ta sama brutalność: wobec wszystkich myślących i czyniących inaczej, rywali politycznych, dawnych koleżanek czy ludzi wierzących. Podlana od czasu do czasu zawiesistym bełkocikiem jak wtedy, kiedy Hartman tłumaczy mądrość Palikota, gdy ten ochrzaniał swych posłów, że się nie podlansowali na niepełnosprawnych dzieciach: „Cynizmem jest za to udawanie, że politycy nie powinni myśleć o karierze i wykorzystywaniu po temu okazji. Jako etyk i polityk potwierdzam myśl Janusza Palikota”. Może pan już wstać z kolan, panie „jako etyk” Hartman.[2]

Miał startować w wyborach 2023 r. z listy lewicy. Lewica poinformowała, że Jan Hartman nie będzie jej kandydatem w jesiennych wyborach. "W związku z licznymi informacjami medialnymi dotyczącymi kandydowania jako lidera listy Lewicy w najbliższych wyborach parlamentarnych w okręgu 14 (Nowy Sącz) przez prof. Jana Hartmana niniejszym chciałbym stanowczo poinformować, iż prof. Jan Hartman nie będzie liderem listy w niniejszym okręgu, podobnie jak również nie będzie kandydował w żadnym z okręgów z list Lewicy w najbliższych wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku” – przekazał Ryszard Śmiałek, współprzewodniczący małopolskich struktur partii.[3]

Stały felietonista tygodnika „Polityka”. Publikował lub publikuje również w m.in. „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweeku”, „Przeglądzie Politycznym”, „Liberté!”, „Przekroju”, „Marketingu w praktyce”, „Midzie” oraz na portalu wtv.pl. Pisał także felietony dla tygodnika „Fakty i Mity”.

Prowadzi bloga https://hartman.blog.polityka.pl/

Przypisy:[edytuj | edytuj kod]