RPedia:Zasady Tworzenia RPedii

Z RPedia
 1. Unikaj emocji, subiektywnych opinii, złośliwości. Opracowanie haseł to nie felietony.
 2. Nazwa tworzonego hasła powinna być jak najkrótszym mianownikiem. Niedozwolone są nazwy haseł w postaci zdań, części zdań czy równoważników zdań. Pamiętaj że RPedia to encyklopedia.
 3. Jeśli nazwa hasła jest zbyt mało precyzyjna i może mieć wiele znaczeń dodaj ujednoznacznienie w nawiasie. Przykładem są: Nocna zmiana (film), Reset (film dokumentalny). Jeśli popełnisz błąd i nie doprecyzujesz hasła, możliwe że w przyszłości trzeba będzie zmienić jego nazwę, zmieniając tym samym link i psując dotychczasowe odwołania z innych stron.
 4. Początek artykułu/hasła powinien zawierać krótszy lub dłuższy wstęp, będący niejako zwięzłą definicją hasła, zanim zastosujesz Tytuły/Nagłówki. Pokierowane jest to z jednej strony względem merytorycznym, z drugiej estetycznym i jednolitym wyglądem RPedii, z trzeciej technicznym. Jeśli od tego odstąpisz, to w razie linkowania do tego artykułu z innych stron RPedii, mogą nie wyświetlać się podglądy, mogą być mało zrozumiałe i niewiele wyjaśniać.
 5. Podziel dalszą część na rozdziały/nagłówki/sekcje - staraj się utrzymać uporządkowaną hierarchię artykułu, zaczynając od kwestii najbardziej istotnych, kończąc na tych najmniej istotnych (np. "Ciekawostki", "Zobacz także").
 6. Dokumentuj szczególnie istotne fakty wstawiając przypisy. Za 5-10 lat jakaś zewnętrzna strona przestanie być dostępna - korzystaj z serwisu web.archive.org (Wayback Machine) i zrób zrzut danej strony. Możesz wtedy wstawić przypis oryginału i kopii (zrzuconej strony). Zadbasz wtedy o właściwą dokumentację. Dla popularnych przeglądarek dostępny jest bardzo przydatny dodatek Wayback Machine (linki znajdziesz na stronie Wayback Machine, na dole w sekcji Tools) - za jego pomocą zrobisz kopię strony dosłownie dwoma kliknięciami.
 7. Strony można tworzyć i edytować w edytorze wizualnym (łatwiej ale nie wszystko dostępne) oraz w edytorze kodu źródłowego (dostępny cały arsenał znaczników). Więcej pomocy dotyczącej wikitekstu znajdziesz TU.
 8. Jeśli się uczysz i chcesz przetestować kod, to użyj testowej strony lub/i testowej podstrony.
 9. Kategorie. Jeśli tworzone przez Ciebie hasło należy do jakiejś istniejącej kategorii, dodaj ją do strony z hasłem poprzez wybranie opcji (grafika trzech poziomych kresek) w edytorze wizualnym i dodanie kategorii lub dodanie znacznika [[Kategoria:NazwaKategorii]]. Jeśli uważasz, że powinna powstać jakaś nowa kategoria - zaproponują ją poprzez stworzenie strony kategorii (strona o nazwie Kategoria:NazwaKategorii). Przykład strony kategorii. Możesz tworzyć dowolną ilość podkategorii dodając do strony kategorii1 inną kategorię2. W ten sposób kategoria1 będzie podkategorią kategorii2. Strona może mieć wiele kategorii - przykład.
 10. Przypisy. Aby wstawić przypis wybierz w edytorze wizualnym przypis->zwykły przypis lub przypis->użyj istniejącego. W kodzie źródłowym wstawisz przypis za pomocą znacznika <ref>przypis</ref>. W ten sposób w miejscu gdzie wstawiasz przypis pokażą się indeksy górne. Jednak lista przypisów nie będzie widoczna dopóki jej nie wstawisz. Aby ją wstawić wybierz w edytorze wizualnym wstaw->więcej->lista przypisów. Lista przypisów powinna znajdować się w ostatnim akapicie strony.
 11. W przypadku gdy tworzone czy edytowane hasło nawiązuje do innego hasła, które ze względu na swój charakter ma lub powinno mieć swoją stronę (być oddzielnym hasłem) unikaj rozwodzenia się na jego temat. Zamiast tego wspomnij bardzo krótko i zalinkuj do tego hasła wewnętrznym linkiem. Pamiętaj że RPedia jest encyklopedią, a nie opowiadaniem czy felietonem. Czytelnik ma znaleźć w haśle jak najbardziej precyzyjne i zwięzłe informacje.