Polski wielozadaniowy samolot F-35

Z RPedia
Wersja z dnia 15:22, 28 sie 2024 autorstwa Maryla (dyskusja | edycje) (opis hasła)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Samoloty F-35 są jedynymi dostępnymi obecnie na rynku produkowanymi seryjnie statkami powietrznymi posiadającymi właściwości „stealth”, które stanowią kluczowy element umożliwiający skuteczną realizację zadań w przypadku konfliktu z przeciwnikiem posiadającym zaawansowane systemy antydostępowe. Samoloty F-35 są efektem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych licznych podmiotów wywodzących się z państw-uczestników programu Joint Strike Fighter. Myśliwce są uniwersalnymi platformami dostosowanymi do realizacji pełnego spektrum zadań polegających m.in. na wykonywaniu misji rozpoznawczych, prowadzeniu walki radioelektronicznej, wsparciu komponentu lądowego, czy zwalczaniu statków powietrznych przeciwnika, zarówno w ramach prowadzonych operacji narodowych, jak i w układzie sojuszniczym. Mogą zarówno zwalczać statki powietrzne przeciwnika, atakować cele na ziemi i morzu, jak i wykonywać misje rozpoznawcze. Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłosił konkurs na nazwę polskich F-35. W głosowaniu prowadzonym w mediach społecznościowych wygrał - "Husarz".

Umowa rządu polskiego na zakup F-35[edytuj | edytuj kod]

31 stycznia 2020 r. w Dęblinie, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 32 wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35 dla Sił Powietrznych. Wartość umowy wynosi 4,6 mld USD. Jej przedmiotem jest dostawa 32 samolotów F-35A wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. W uroczystości wzięli udział: zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce oraz wiceprezydent firmy Lockheed Martin, producenta samolotu.

Zakres umowy[edytuj | edytuj kod]

Przedmiotem umowy jest dostawa 32 samolotów F-35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych, informatyczny system zarządzania eksploatacją oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej samolotów. W ramach umowy zapewnione zostanie pełne wsparcie logistyczne statków powietrznych oraz pozostałego sprzętu do 2030 roku. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz naziemny system szkoleniowy, w tym Zintegrowane Centrum Szkoleniowe i 8 symulatorów lotu.[1]Resort obrony w 2022 roku powiadomił, że F-35 będą miały bazę w Łasku koło Łodzi i w Świdnie na Pomorzu Zachodnim.

Prezentacja pierwszego samolotu F-35 dla Polski.[edytuj | edytuj kod]

28 sierpnia 2024 r. odbędzie się prezentacja Husarza w fabryce w Fort Worth, drugim największym mieście aglomeracji Dallas w Teksasie. Egzemplarz, który zostanie dziś zaprezentowany, nosi fabryczne oznaczenie AZ-01.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]