Ruch Poparcia Palikota: Różnice pomiędzy wersjami

Z RPedia
(opis hasła)
 
Nie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
Ruch Poparcia Palikota – stowarzyszenie i partia założone w 2010 roku przez skonfliktowanego z [[Platforma Obywatelska|Platformą Obywatelską]] <ref>https://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/palikot;zrobil;blad;nie;wejdzie;do;parlamentu,30,0,709918.html</ref>Janusza Palikota.<ref>https://www.rp.pl/polityka/art14940351-janusz-palikot-i-zwolennicy-jego-ruchu-poparcia</ref> Ruch Palikota (Ruch PL, RP) – polska lewicowo-liberalna partia polityczna założona przez Janusza Palikota, zarejestrowana 1 czerwca 2011 (po tym, jak zarejestrowanej 22 października 2010 partii założonej przez tego polityka Ruch Poparcia zagroziło wykreślenie z ewidencji).
[[Plik:Logo RPP.png|mały|Logo Ruchu Poparcia Palikota]]
'''Ruch Poparcia Palikota''' – stowarzyszenie i partia założone w 2010 roku przez skonfliktowanego z [[Platforma Obywatelska|Platformą Obywatelską]] <ref>https://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/palikot;zrobil;blad;nie;wejdzie;do;parlamentu,30,0,709918.html</ref>[[Janusz Palikot|Janusza Palikota]].<ref>https://www.rp.pl/polityka/art14940351-janusz-palikot-i-zwolennicy-jego-ruchu-poparcia</ref> Ruch Palikota (Ruch PL, RP) – polska lewicowo-liberalna partia polityczna założona przez Janusza Palikota, zarejestrowana 1 czerwca 2011 (po tym, jak zarejestrowanej 22 października 2010 partii założonej przez tego polityka Ruch Poparcia zagroziło wykreślenie z ewidencji).


2 października odbył się kongres ugrupowania, na którym Janusz Palikot przedstawił 15 postulatów o charakterze antyklerykalnym, urzędniczym i parlamentarnym.
2 października odbył się kongres ugrupowania, na którym Janusz Palikot przedstawił 15 postulatów o charakterze antyklerykalnym, urzędniczym i parlamentarnym.
Linia 5: Linia 6:
Ugrupowanie nie złożyło w 2011 roku do Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania o źródłach pozyskania środków finansowych w 2010 roku, co upoważniało PKW<ref>https://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palikot;zdany;na;laske;pkw;liczy;na;miliony;dotacji,23,0,1067799.html</ref> do złożenia wniosku o wykreślenie tego ugrupowania z ewidencji partii politycznych. W czerwcu 2011 roku zostało zarejestrowane nowe ugrupowanie Ruch Palikota.
Ugrupowanie nie złożyło w 2011 roku do Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania o źródłach pozyskania środków finansowych w 2010 roku, co upoważniało PKW<ref>https://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palikot;zdany;na;laske;pkw;liczy;na;miliony;dotacji,23,0,1067799.html</ref> do złożenia wniosku o wykreślenie tego ugrupowania z ewidencji partii politycznych. W czerwcu 2011 roku zostało zarejestrowane nowe ugrupowanie Ruch Palikota.


03.10.2013  w stolicy został zorganizowany kongres, na którym na bazie Ruchu Palikota powstanie nowa partia. Jej twarzami - obok Janusza Palikota - mają być Marek Siwiec i Jan Hartman. Kongres będzie dwudniowy. W sobotę w części nieoficjalnej delegaci na zjazd - czyli między innymi zarząd i posłowie Ruchu Palikota - będą głosowali nad zmianami w statucie, co jest niezbędne, by zmienić nazwę partii i poszerzyć jej formułę - powiedział rzecznik partii Andrzej Rozenek. Według zapowiedzi Palikota, nową partię - obok RP - będą współtworzyć: Stowarzyszenie Ruch Społeczny Europa Plus kierowane przez europosła Marka Siwca, Unia Lewicy, Racja Polskiej Lewicy oraz Partia Demokratyczna Andrzeja Celińskiego. Kilka tygodni temu Celiński zadeklarował wolę współpracy przy tworzeniu nowego ugrupowania. Pojawiła się informacja, że współpracować w parlamencie z nową partią będzie również była posłanka RP, wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, która pojawi się także jako gość na kongresie.Siwiec, wcześniej polityk SLD, oraz Hartman mają być jednymi z liderów nowej formacji. Pytani, czy będą w sobotnich wyborach ubiegać się o stanowiska we władzach nowego ugrupowania, potwierdzili.<ref>https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowa;partia;palikota;sa;szczegoly;weekendowego;kongresu,112,0,1394288.html</ref>
03.10.2013  w stolicy został zorganizowany kongres, na którym na bazie Ruchu Palikota powstanie nowa partia. Jej twarzami - obok Janusza Palikota - mają być Marek Siwiec i Jan Hartman. Kongres będzie dwudniowy. W sobotę w części nieoficjalnej delegaci na zjazd - czyli między innymi zarząd i posłowie Ruchu Palikota - będą głosowali nad zmianami w statucie, co jest niezbędne, by zmienić nazwę partii i poszerzyć jej formułę - powiedział rzecznik partii Andrzej Rozenek. Według zapowiedzi Palikota, nową partię - obok RP - będą współtworzyć: Stowarzyszenie Ruch Społeczny Europa Plus kierowane przez europosła Marka Siwca, Unia Lewicy, Racja Polskiej Lewicy oraz Partia Demokratyczna Andrzeja Celińskiego. Kilka tygodni temu Celiński zadeklarował wolę współpracy przy tworzeniu nowego ugrupowania. Pojawiła się informacja, że współpracować w parlamencie z nową partią będzie również była posłanka RP, wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, która pojawi się także jako gość na kongresie. Siwiec, wcześniej polityk SLD, oraz Hartman mają być jednymi z liderów nowej formacji. Pytani, czy będą w sobotnich wyborach ubiegać się o stanowiska we władzach nowego ugrupowania, potwierdzili.<ref>https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowa;partia;palikota;sa;szczegoly;weekendowego;kongresu,112,0,1394288.html</ref>


== Program wyborczy Ruchu Poparcia Palikota 2011 ==
== [[Program wyborczy Ruchu Poparcia Palikota z 2011 roku]] ==
Wycofanie obowiązkowych lekcji religii ze szkół, rozdzielenie instytucji państwa od kościoła, legalizacja związków partnerskich i miękkich narkotyków - to główne założenia programu Ruchu Palikota.Partia Palikota obiecuje, że doprowadzi do bliższej współpracy Polski i Niemiec oraz rozluźni stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Ugrupowanie Palikota chce, by ambasadorowie oraz przedstawiciele dyplomatyczni bardziej zajmowali się promocją polskiego eksportu oraz promocją polskiej kultury zagranicą.<ref>https://forsal.pl/artykuly/552869,zobacz-program-wyborczy-ruchu-poparcia-palikota-2011.html</ref>
Wycofanie obowiązkowych lekcji religii ze szkół, rozdzielenie instytucji państwa od kościoła, legalizacja związków partnerskich i miękkich narkotyków - to główne założenia programu Ruchu Palikota. Partia Palikota obiecuje, że doprowadzi do bliższej współpracy Polski i Niemiec oraz rozluźni stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Ugrupowanie Palikota chce, by ambasadorowie oraz przedstawiciele dyplomatyczni bardziej zajmowali się promocją polskiego eksportu oraz promocją polskiej kultury zagranicą.<ref>https://forsal.pl/artykuly/552869,zobacz-program-wyborczy-ruchu-poparcia-palikota-2011.html</ref>


== Przypisy ==
== Przypisy ==
<references />
[[Kategoria:Partie polityczne]]

Aktualna wersja na dzień 02:57, 17 mar 2024

Logo Ruchu Poparcia Palikota

Ruch Poparcia Palikota – stowarzyszenie i partia założone w 2010 roku przez skonfliktowanego z Platformą Obywatelską [1]Janusza Palikota.[2] Ruch Palikota (Ruch PL, RP) – polska lewicowo-liberalna partia polityczna założona przez Janusza Palikota, zarejestrowana 1 czerwca 2011 (po tym, jak zarejestrowanej 22 października 2010 partii założonej przez tego polityka Ruch Poparcia zagroziło wykreślenie z ewidencji).

2 października odbył się kongres ugrupowania, na którym Janusz Palikot przedstawił 15 postulatów o charakterze antyklerykalnym, urzędniczym i parlamentarnym.

Ugrupowanie nie złożyło w 2011 roku do Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania o źródłach pozyskania środków finansowych w 2010 roku, co upoważniało PKW[3] do złożenia wniosku o wykreślenie tego ugrupowania z ewidencji partii politycznych. W czerwcu 2011 roku zostało zarejestrowane nowe ugrupowanie Ruch Palikota.

03.10.2013 w stolicy został zorganizowany kongres, na którym na bazie Ruchu Palikota powstanie nowa partia. Jej twarzami - obok Janusza Palikota - mają być Marek Siwiec i Jan Hartman. Kongres będzie dwudniowy. W sobotę w części nieoficjalnej delegaci na zjazd - czyli między innymi zarząd i posłowie Ruchu Palikota - będą głosowali nad zmianami w statucie, co jest niezbędne, by zmienić nazwę partii i poszerzyć jej formułę - powiedział rzecznik partii Andrzej Rozenek. Według zapowiedzi Palikota, nową partię - obok RP - będą współtworzyć: Stowarzyszenie Ruch Społeczny Europa Plus kierowane przez europosła Marka Siwca, Unia Lewicy, Racja Polskiej Lewicy oraz Partia Demokratyczna Andrzeja Celińskiego. Kilka tygodni temu Celiński zadeklarował wolę współpracy przy tworzeniu nowego ugrupowania. Pojawiła się informacja, że współpracować w parlamencie z nową partią będzie również była posłanka RP, wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, która pojawi się także jako gość na kongresie. Siwiec, wcześniej polityk SLD, oraz Hartman mają być jednymi z liderów nowej formacji. Pytani, czy będą w sobotnich wyborach ubiegać się o stanowiska we władzach nowego ugrupowania, potwierdzili.[4]

Program wyborczy Ruchu Poparcia Palikota z 2011 roku[edytuj | edytuj kod]

Wycofanie obowiązkowych lekcji religii ze szkół, rozdzielenie instytucji państwa od kościoła, legalizacja związków partnerskich i miękkich narkotyków - to główne założenia programu Ruchu Palikota. Partia Palikota obiecuje, że doprowadzi do bliższej współpracy Polski i Niemiec oraz rozluźni stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Ugrupowanie Palikota chce, by ambasadorowie oraz przedstawiciele dyplomatyczni bardziej zajmowali się promocją polskiego eksportu oraz promocją polskiej kultury zagranicą.[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]