Edytujesz Wojska Obrony Terytorialnej (WOT)

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie opublikuj zmiany, jeśli na pewno chcesz wycofać edycję.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
WOT zostały utworzone z inicjatywy byłego ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza 1 stycznia 2017 na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, która została podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę 20 grudnia 2016. Od 23 kwietnia 2022 działalność WOT reguluje ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, która w momencie wejścia w życie zastąpiła ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie trwania konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych czy katastrof. Dlatego tak ważne jest zgromadzenie i wyszkolenie takiego potencjału ludzkiego, który będzie realnym wsparciem dla mieszkańców powiatów i gmin w sytuacjach zagrożeń, również niemilitarnych. <ref>https://web.archive.org/web/*/https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/articles/aktualnosci-w/korzysci-z-bycia-terytorialsem/*</ref>Według krytyków powstania WOT, polityków opozycji, minister obrony stworzył odrębny byt militarny - prywatne wojsko, mające być... zbrojnym ramieniem PiS-u. O tym, że to prywatne wojsko Antoniego Macierewicza mówił m.in. Kosiniak-Kamysz.
WOT zostały utworzone z inicjatywy byłego ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza 1 stycznia 2017 na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, która została podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę 20 grudnia 2016. Od 23 kwietnia 2022 działalność WOT reguluje ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, która w momencie wejścia w życie zastąpiła ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie trwania konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych czy katastrof. Dlatego tak ważne jest zgromadzenie i wyszkolenie takiego potencjału ludzkiego, który będzie realnym wsparciem dla mieszkańców powiatów i gmin w sytuacjach zagrożeń, również niemilitarnych. <ref>https://web.archive.org/web/*/https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/articles/aktualnosci-w/korzysci-z-bycia-terytorialsem/*</ref>


== Motto Terytorialsów ==
== Motto Terytorialsów ==
Linia 8: Linia 8:


== Zmienia się nadzór nad WOT. ==
== Zmienia się nadzór nad WOT. ==
14 sierpnia 2024 r. w Zegrzu Wojska Obrony Terytorialnej osiągną pełne zdolności bojowe i przejdą pod nadzór Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Taki krok zapowiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wizyty na budowie jednostki WOT w Limanowej w Małopolsce. W 2018 r. w trakcie dyskusji o zmianie systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi ówczesne kierownictwo MON zakładało, że WOT osiągną gotowość bojową na przełomie lat 2024/2025. Zakładano wtedy także, że formacja ta będzie liczyła 50 tys. żołnierzy. Dzisiaj w WOT jest 40 tys. wojskowych.<ref>https://web.archive.org/web/*/https://www.rp.pl/wojsko/art40135311-zmienia-sie-nadzor-nad-wot-terytorialsi-beda-gotowi-do-walki*</ref>       14 sierpnia 2024 r. Wojska Obrony Terytorialnej miały zostać oficjalnie podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego. Zmiana została odwołana, a termin podporządkowania przełożono - nie wiadomo na kiedy. Nie wiadomo też, komu WOT będzie podlegać, albowiem SG WP zapowiada nowy system dowodzenia w Siłach Zbrojnych. <ref>https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/nagla-zmiana-decyzji-ws-wojsk-obrony-terytorialnej-jest-kilka-powodow,863863.html</ref>
14 sierpnia 2024 r. w Zegrzu Wojska Obrony Terytorialnej osiągną pełne zdolności bojowe i przejdą pod nadzór Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Taki krok zapowiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wizyty na budowie jednostki WOT w Limanowej w Małopolsce. W 2018 r. w trakcie dyskusji o zmianie systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi ówczesne kierownictwo MON zakładało, że WOT osiągną gotowość bojową na przełomie lat 2024/2025. Zakładano wtedy także, że formacja ta będzie liczyła 50 tys. żołnierzy. Dzisiaj w WOT jest 40 tys. wojskowych. Obecne władze nie zakładają jednak, że zostanie wstrzymany proces rozwoju tych wojsk, ciągle jest mowa o tym, że docelowo powinny one liczyć 50 tys. żołnierzy.<ref>https://web.archive.org/web/*/https://www.rp.pl/wojsko/art40135311-zmienia-sie-nadzor-nad-wot-terytorialsi-beda-gotowi-do-walki*</ref> Według krytyków minister obrony stworzył odrębny byt militarny - prywatne wojsko, mające być... zbrojnym ramieniem PiS-u. O tym, że to prywatne wojsko Antoniego Macierewicza mówił m.in. Kosiniak-Kamysz.  W tym momencie, kiedy wypowiadałem te słowa, to w istocie tak to się formułowało. Zgłaszaliśmy wtedy poprawkę, że te wojska nigdy nie mogą być użyte przeciwko obywatelom polskim. Ta poprawka została odrzucona. Wycofuję się po tym, co się wydarzyło w ostatnich latach. Widziałem zaangażowanie wojsk obrony terytorialnej, one się sprawdziły - mówi obecny szef MON. Wojska Obrony Terytorialnej znajdą się w strukturach dowodzenia siłami zbrojnymi.<ref>https://web.archive.org/web/*/https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/koniec-prywatnego-wojska-fundamentalna-zmiana-w-wot,863146.html*</ref>


== Przypisy ==
== Przypisy ==
Wkład na RPedia jest udostępniany na licencji Creative Commons – za podaniem autora (szczegóły w RPedia:Prawa autorskie). Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej, lub kompatybilnych. PROSIMY NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

Edycja strony jest możliwa po udzieleniu odpowiedzi na poniższe pytanie (więcej informacji)

Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)