Edytujesz Jan Maria Rokita

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie opublikuj zmiany, jeśli na pewno chcesz wycofać edycję.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Jan Rokita 2013.jpg|mały|Jan Maria Rokita]]Jan Maria Rokita polski polityk i publicysta, jeden z najważniejszych polskich polityków przełomu wieków związany z Unią Wolności i PO.<ref>https://www.money.pl/gospodarka/politycy/rokita,jan,polityk,327.html</ref> Urodził się 18 czerwca 1959 r. w Krakowie.
[[Plik:Jan Rokita 2013.jpg|mały|Jan Maria Rokita]]
 
== Wykształcenie ==
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydz. Prawa (1983), student filozofii w UJ (1982-1985), historii Kościoła w Papieskiej Akademii Teologicznej (1985-1986). Ukończył Wydział Prawa oraz Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach osiemdziesiątych był szefem Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz działaczem opozycyjnego ruchu Wolność i Pokój.<ref>https://www.filmweb.pl/person/Jan+Maria+Rokita-475857/biography</ref>
 
== Kariera zawodowa i polityczna ==
XI/XII 1981 współorganizator i lider studenckiego strajku na UJ solidarnościowego ze studentami radomskiej WSI.Od 13 XII 1981 w ukryciu, 21 I 1982 zatrzymany, po tygodniu przesłuchań internowany w Ośr. Odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa, 2 VII 1982 zwolniony. Od 1983 współodpowiedzialny za program wydawniczy niezależnego Wydawnictwa X. Wielokrotnie zatrzymywany.<ref>https://polskiemiesiace.ipn.gov.pl/mie/form/r3226616331705,Rokita-Jan-Maria-Wladyslaw.html</ref> Od XI 1984 członek Obywatelskiej Inicjatywy w Obronie Praw Człowieka Przeciw Przemocy. 1985-1989 współorganizator i uczestnik Ruchu WiP. W V 1986 wytoczył SB wygrany proces za bezprawne pozbawienie wolności. 1987-1989 członek Komisji Interwencji i Praworządności „S” Regionu Małopolska. 25-28 VIII 1988 współorganizator (obok m.in. Zbigniewa i Zofii Romaszewskich) Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach. 18 XII 1988 uczestnik zebrania założycielskiego, do 1989 członek KO przy Przewodniczącym „S” Lechu Wałęsie. 6 II – 5 IV 1989 uczestnik obrad Okrągłego Stołu w podzespole ds. młodzieży. 1989-1991 poseł RP z listy KO „S”, wiceprzewodniczący OKP, przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do Zbadania Działalności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.<ref>https://orka.sejm.gov.pl/ArchAll2.nsf/X/324</ref> 1990-1996 w UD, UW. 1991-1993 poseł RP z listy UD, przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, 1992-1993 minister, szef URM. 1993-1997 poseł RP z listy UD,  Współzałożyciel Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i jego prezes w latach 2000–2002. Członek Koła Konserwatywno-Ludowego. 1996-2001 w SKL, od 1998 wiceprzewodniczący, 2000-2001 prezes. 1997-2001 poseł RP z listy AWS, przewodniczący m.in. Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz kilku podkomisji nadzwyczajnych. 2001-2007 poseł RP z listy PO, od 2002 w PO.<ref>https://encysol.pl/es/encyklopedia/biogramy/18383,Rokita-Jan-Maria.html</ref> Największą popularność przyniosła mu praca w komisji śledczej dotyczącej [[Afera Rywina|tzw. sprawy Rywina.]] W roku 2005 w wyborach parlamentarnych uzyskał 72145 głosów. Z powodu przegranej PO nie został jednak "Premierem z Krakowa"(jak reklamował na plakatach wyborczych), a jedynie zwykłym posłem na sejm V kadencji.Sporządził tzw. Raport Rokity<ref>https://pl.wikipedia.org/wiki/Sejmowa_Komisja_Nadzwyczajna_do_Zbadania_Dzia%C5%82alno%C5%9Bci_MSW</ref><ref>https://lubimyczytac.pl/ksiazka/165923/raport-rokity</ref>, w którym opisał wyniki pracy komisji (sam był jej przewodniczącym), mającej zbadać działania MSW w sprawie archiwów SB. W latach 90. był związany z Akcją Demokratyczną (był współzałożycielem), Unią Demokratyczną, Unią Wolności, Stronnictwem Ludowo-Konserwatywnym (jako prezes). Nie popierał kandydatur Aleksandra Kwaśniewskiego, Jacka Kuronia ani Mariana Krzaklewskiego na prezydenta RP.
 
W 2006 r. Jan Maria Rokita został koordynatorem tzw. gabinetu cieni, gdzie każdy minister rządu Kazimierza Marcinkiewicza miał mieć odpowiednik po stronie opozycji. W 2007 r. zrezygnował z dalszej działalności politycznej. W tym samym czasie jego żona rozpoczęła pracę na stanowisku doradczyni prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego. W 2010 r. został usunięty z PO z powodu niepłacenia składek członkowskich. Obecnie Jan Maria Rokita jest komentatorem politycznym i publicystą.<ref>https://ksiazki.wp.pl/jan-maria-rokita-6149072255964801c</ref> Rokita jest laureatem Nagrody Kisiela i Człowiek Roku tygodnika Wprost 2003 roku.
 
== Życie prywatne ==
Pierwszą żoną Jana Rokity, z którą zawarł ślub cywilny, była dziennikarka i pisarka Katarzyna Zimmerer. Jego drugą żoną (ślub kościelny w obrządku katolickim) została Nelli Arnold <ref>https://orka.sejm.gov.pl/ArchAll2.nsf/6RP/320</ref>– obywatelka Polski pochodzenia niemieckiego, urodzona w ZSRR. Wspólnie wychowywali jej córkę z pierwszego małżeństwa – Katarzynę.<ref>https://plejada.pl/newsy/nelli-rokita-byla-objawieniem-swiata-polityki-jak-dzis-wyglada-jej-zycie/kbnrfwy</ref>Katharina Arnold przez lata znana była jako „dziecko szalonych rodziców”, czyli córka Nelli i Jana Rokity. W kolejnych latach ukończyła studia w Hiszpanii, zdobywała doświadczenie w licznych firmach, a dziś jest ekspertką i konsultantką, która rozwija biznes w Polsce.<ref>https://viva.pl/ludzie/newsy/nelli-rokita-i-katharina-arnold-136343-r1/</ref>
 
== Rokita: Coś podobnego nie przydarzyło się ani sądom w III Rzeszy, ani w ZSRR ==
10 stycznia 2024 r. W tekście opublikowanym na portalu Teologia Polityczna, Jan Maria Rokita wskazuje, że mamy do czynienia z "kryzysem praworządności proceduralnej", który "jest pierwszym w powojennej Europie wstrząsem całego tego systemu o takiej skali". W ocenie komentatora kryzys ten "niesie ze sobą zwiastuny politycznej przemiany o dziejowym znaczeniu. Z tej historycznej perspektywy dwa aspekty tego kryzysu są szczególnie interesujące, gdyż noszą charakter precedensów". Pierwszy aspekt – to jak wskazuje Rokita – "zastosowany przez nową władzę w Polsce nowatorski ''modus operandi'', który chętnie nazwałbym 'ograniczonym stanem wyjątkowym'". "Jak pokazuje sprawa radia i telewizji, został on użyty właśnie w sposób ograniczony do jednej ustawy (o mediach), której moc jeden z ministrów zawiesił tylko de facto, bez proklamowania tego de iure" – wyjaśnia były poseł."Precedensowy aspekt drugi – to nieznany dotąd, i to (na ile sięga moja wiedza) w horyzoncie całej europejskiej nowożytności, przypadek zakwestionowania mocy prawnej kluczowych instytucji ustrojowych jakiegoś państwa, w tym powołanych na mocy jego ustawodawstwa sądów, teraz proklamowanych 'nie-sądami'" – kontynuuje Jan Maria Rokita.<ref>https://dorzeczy.pl/opinie/535860/chaos-w-kraju-rokita-tak-nie-bylo-nawet-w-iii-rzeszy.html</ref>
 
== Przypisy ==
[[Kategoria:Politycy]]
Wkład na RPedia jest udostępniany na licencji Creative Commons – za podaniem autora (szczegóły w RPedia:Prawa autorskie). Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej, lub kompatybilnych. PROSIMY NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

Edycja strony jest możliwa po udzieleniu odpowiedzi na poniższe pytanie (więcej informacji)

Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)