Edytujesz Andrzej Olechowski

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie opublikuj zmiany, jeśli na pewno chcesz wycofać edycję.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 2: Linia 2:


== Kariera zawodowa i polityczna ==
== Kariera zawodowa i polityczna ==
Po ukończeniu studiów magisterskich w 1992 roku Andrzej Olechowski rozpoczął pracę w Genewie dla organu pomocniczego ONZ – Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju. W 1979 roku otrzymał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Związany z pracą dla Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego i Banku Światowego. W tym okresie Andrzej Olechowski współpracował z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, był kontaktem operacyjnym Gromosława Czempińskiego, używał pseudonimów Tener i Must  nr ewidencyjny  9606 <ref>https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/10630,Orzeczenie-Sadu-Okregowego-w-Warszawie-stwierdzajace-zgodnosc-z-prawda-oswiadcze.html?search=8073233690085</ref>. W 1987 roku powrócił do Polski; wziął udział w obradach [[Okrągły Stół|Okrągłego Stołu]], reprezentując rządowy zespół ds. gospodarki i polityki społecznej. Między 1989 a 1991 rokiem Andrzej Olechowski był zastępcą prezesa Narodowego Banku Polskiego. Pełnił funkcje ministra  finansów w 1992, oraz ministra spraw zagranicznych w  latach 1993–1995. W kwietniu 1995 razem z Czesławem Bieleckim współtworzył Ruch Stu. Kandydat na Prezydenta RP w 2000, jeden  z założycieli Platformy Obywatelskiej z [[Donald Tusk|Donaldem Tuskiem]], laureat Nagrody Kisiela 2000, w  tym samym roku otrzymał też tytuł Człowiek Roku tygodnika  Wprost.. Jego nazwisko znalazło się na powstałej w tym czasie tzw. [[Lista Macierewicza|liście Macierewicza]]. W lipcu 2009 ogłosił decyzję o wystąpieniu z Platformy Obywatelskiej. Po wprowadzeniu oświadczeń lustracyjnych polityk <ref>https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/422403,olechowski-ujawnia-swoj-majatek-wart-ok-17-mln-zl.html</ref>(jako kandydat na prezydenta w 2000 i 2010) potwierdzał w nich, że współpracował z wywiadem gospodarczym PRL.
Po ukończeniu studiów magisterskich w 1992 roku Andrzej Olechowski rozpoczął pracę w Genewie dla organu pomocniczego ONZ – Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju. W 1979 roku otrzymał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Związany z pracą dla Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego i Banku Światowego. W tym okresie Andrzej Olechowski współpracował z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, był kontaktem operacyjnym Gromosława Czempińskiego, używał pseudonimów Tener i Must  nr ewidencyjny  9606 . W 1987 roku powrócił do Polski; wziął udział w obradach Okrągłego Stołu, reprezentując rządowy zespół ds. gospodarki i polityki społecznej. Między 1989 a 1991 rokiem Andrzej Olechowski był zastępcą prezesa Narodowego Banku Polskiego. Pełnił funkcje ministra  finansów w 1992, oraz ministra spraw zagranicznych w  latach 1993–1995. W kwietniu 1995 razem z Czesławem Bieleckim współtworzył Ruch Stu. Kandydat na Prezydenta RP w 2000, jeden  z założycieli Platformy Obywatelskiej, laureat Nagrody Kisiela 2000, w  tym samym roku otrzymał też tytuł Człowiek Roku tygodnika  Wprost.. Jego nazwisko znalazło się na powstałej w tym czasie tzw. liście Macierewicza. W lipcu 2009 ogłosił decyzję o wystąpieniu z Platformy Obywatelskiej.Po wprowadzeniu oświadczeń lustracyjnych polityk <ref>https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/422403,olechowski-ujawnia-swoj-majatek-wart-ok-17-mln-zl.html</ref>(jako kandydat na prezydenta w 2000 i 2010) potwierdzał w nich, że współpracował z wywiadem gospodarczym PRL.


Zasiadał we władzach instytucji społecznych, takich jak Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji, Instytut Studiów Wschodnich, Klub Wschodni, [[Fundacja Batorego|Fundacja im. Stefana Batorego]], Instytut Spraw Publicznych, Komisja Trójstronna, brał też udział w spotkaniach Grupy Bilderberg. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz Collegium Civitas. Członek Collegium Invisibile. Jest autorem publikacji z zakresu gospodarki i polityki zagranicznej.<ref>https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Olechowski</ref>
Zasiadał we władzach instytucji społecznych, takich jak Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji, Instytut Studiów Wschodnich, Klub Wschodni, Fundacja im. Stefana Batorego, Instytut Spraw Publicznych, Komisja Trójstronna, brał też udział w spotkaniach Grupy Bilderberg. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz Collegium Civitas. Członek Collegium Invisibile. Jest autorem publikacji z zakresu gospodarki i polityki zagranicznej.<ref>https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Olechowski</ref>


== Przypisy ==
== Przypisy ==
Wkład na RPedia jest udostępniany na licencji Creative Commons – za podaniem autora (szczegóły w RPedia:Prawa autorskie). Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej, lub kompatybilnych. PROSIMY NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

Edycja strony jest możliwa po udzieleniu odpowiedzi na poniższe pytanie (więcej informacji)

Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)